Üyelik Girişi
BEZİRGAN KÖYÜ VE DERNEĞİMİZ
Site Haritası
TUANA EMLAK
ALİ BALCI
alicanbal43@gmail.com
KURBAN
08/08/2019

KURBAN

Gene bir kurban bayramı arefesindeyiz.ve gene bir çok yerde özellikle sosyal medyada zihin bulandırıcı bir çok fikirler yazılar dolaşmakta. Ne hikmetse Müslümanların ibadet olarak yerine getirdikleri bu ibadete çeşitli bahaneler ve  argümanlarla desteklenerek katliam gibi gösterilmeye çalışarak bu ibadeti yerine getirilmesine engel olunması gibi görüşler ortaya koymaktadırlar. Fakat Yahudilerin ağlama duvarına çarpa çarpa öldürdükleri ya  da Hristiyanların Noel de yedikleri göz ardı edilmektedir. Efendim Kurban edilen hayvanların yerine parası hayır kurumlarına verilse gibi bir çok düşünceler ortaya konulmaktadır. Burada şunu belirtelim ki verilen para dan bir sevap elde edilebilir fakat kurban yerine geçmesi mümkün gözükmemektedir. Çünkü Kevser suresinde belirtilen “Kurban” ifadesini bulmamaktadır.

Ayrıca Kurban ibadetinin şiddeti körüklediği gibi düşüncelerin yanlış olduğu kanaatindeyim yoksa tüm kasapların birer canavar olması gerektiğini düşünüyorum.

Sözlükte “yaklaşmak, Allah´a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına gelen kurban, dinî bir terim olarak, “ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak, ya da bu şekilde boğazlanan hayvan” demektir. Arapça´da bu şekilde kesilen hayvana udhiyye denilir. İnsanlık tarihi boyunca hemen bütün dinlerde kurban uygulaması mevcut olmakla birlikte şekil ve amaç yönüyle aralarında farklılıklar bulunur. Kur´an´da Hz. Âdem´in iki oğlunun Allah´a kurban takdim ettiklerinden söz edilir (el-Mâide 5/27); bir başka âyette de ilâhî dinlerin hepsinde kurban hükmünün konulduğuna işaret edilir (el-Hac 22/34). Ancak Yahudilik ve Hıristiyanlık´ta kurban telakkisi bir hayli değişikliğe uğramıştır. Hıristiyanlık´ta İsâ´nın çarmıha gerildiği ve bunun insanoğlunun aslî günahına karşı Baba´nın oğlu İsâ´yı feda etmesi olduğu inanışıyla kurban telakkisi özel bir anlam kazanmıştır.

İnsanlık tarihi boyunca hemen bütün dinlerde kurban uygulaması mevcut olmakla birlikte şekil ve amaç yönüyle aralarında farklılıklar bulunur. Kur´an´da Hz. Âdem´in iki oğlunun Allah´a kurban takdim ettiklerinden söz edilir (el-Mâide 5/27); bir başka âyette de ilâhî dinlerin hepsinde kurban hükmünün konulduğuna işaret edilir (el-Hac 22/34). Ancak Yahudilik ve Hıristiyanlık´ta kurban telakkisi bir hayli değişikliğe uğramıştır. Hıristiyanlık´ta İsâ´nın çarmıha gerildiği ve bunun insanoğlunun aslî günahına karşı Baba´nın oğlu İsâ´yı feda etmesi olduğu inanışıyla kurban telakkisi özel bir anlam kazanmıştır. İslâm´da kurbanın dinî hükmüyle ilgili olarak Kur´an´da, Hz. Peygamber´in sünnetinde önemli açıklamalar yer almış, bu çerçevede oluşan fıkıh kültüründe de konu hakkında ayrıntılı bilgi ve hükümler derlenmiştir.

Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan malî bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah´ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde ortaya koymuş olur. Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil´in Cenâb-ı Hakk´ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hatırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır. Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Özellikle et satın alma imkânı hiç bulunmayan veya çok sınırlı olan yoksulların bulunduğu ortamlarda onun bu rolünü daha belirgin biçimde görmek mümkündür. Zengine malını Allah´ın rızası, yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma yolunda harcama zevk ve alışkanlığını verir, onu cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır. Fakirin de varlıklı kullar aracılığıyla Allah´a şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumunun bir üyesi olarak hissetmesine vesile olur.

Bir kişinin kurban kesmekle yükümlü sayılması için bulunması gereken şartlara kurbanın vücûb şartları denilir. Kurban kesmenin sünnet olduğunu söyleyenlere göre ise bunlar sünnet oluşun şartlarıdır. Bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü olabilmesi için dört şart aranır: Müslüman olmak. Akıllı ve bulûğa ermiş olmak. Mukim olmak, yani yolcu olmamak. Belirli bir malî güce sahip bulunmak.(1)

Sadece davar, sığır ve deveden kurban olur. Davar denince koyun, keçi; sığır denince de, inek, boğa, manda, dana, düve, tosun anlaşılır.

 Dişi hayvan da, erkek hayvan da kurban olur. Koyunun erkeği ve beyazı siyahından çok olanı, keçinin dişisi daha sevabdır. Kıymetleri eşitse, koyun, sığırdan daha sevabdır. Koyun ve Keçinin bir yaşını, sığır cinsinin iki yaşını devenin ise beş yaşını doldurmuş olması gerekiyor.
"Altı ayını doldurmuş kuzular, bir yaşını doldurmuş koyunlar kadar iri ve gelişmiş olursa kurban edilmeleri caizdir" denilmiştir.

Her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde Kurban bayramının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu vesile ile tüm dostlarımın, arkadaşlarımın ve hemşerilerimin bayramını kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim. Mazlum coğrafyalara huzur ve sükûnun gelmesini ve İslam’ın adaletinin tüm dünyayı kaplaması duasıyla Birlik ve kardeşliğimizin pekişmesi dileğiyle Bayramınız MÜBAREK olsun, Allaha emanet olun.

Derleyen: ALİ BALCI

1-Muhittin KARAHAN

 

 819 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Tebrikler     08/08/2019 13:25

Kurban ve Kurban Bayramı ile ilgili bu bilgilendirici yazı için Allah razı olsun Ali hocam.
Ersin Aslan

Yazarın diğer yazıları

SAYGI VE SEVGİ - 10/12/2016
“İman etmedikçe Cennete, bir birinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız.”
Hicri Yılbaşı - 24/10/2014
Hicri Yılbaşı
Mutlu olmak - 15/07/2014
Mutlu Olmak Olaylara Bakışınızla alakalıdır.
Orucun Başını Dik Tutun - 02/07/2014
Orucun Başını Dik Tutun
GELENEK - 03/03/2014
DAHADA İYİSİ OLSUN İNŞALLAH.
Kutlu Doğum Haftası - 09/04/2013
Kutlu Doğum
Gıli Gıli - 02/12/2012
Gıligıli
Hicri Yılbaşı - 12/11/2012
Muharrem Ayı
Bayram - 24/08/2012
Kurban ve Ramazan
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret282186
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar15.553015.6153
Euro16.205316.2702
Saat
Takvim
Hava Durumu
İL İL TÜRKİYE
GAZETELER
BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

SİTEMİZDE AYLIK REKLAM ÜCRETİ 10TL.YILLIK 100TL'DİR. REKLAM VERMEK İÇİN LÜTFEN BİZİMLE İRTİBATA GEÇİNİZ.