Üyelik Girişi
BEZİRGAN KÖYÜ VE DERNEĞİMİZ
Site Haritası
TUANA EMLAK

ALİ BALCI

ALİ BALCI
alicanbal43@gmail.com
SAYGI VE SEVGİ
10/12/2016 

İnsana saygı ve sevgi dinimizin emri ve  dünya etik değerlerlerin temel taşıdır. Küçüklere sevgi, Büyüklere saygı,  dinimizce ibadet sayılır. Nitekim Peygamberimiz;  “ Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı duymayan bizden değildir” buyurmuştur. (Tirmizi 7/155)

Yüce Rabbimizin diğer varlıklardan farklı olarak insanlara bahşettiği en güzel özelliklerin başında sevgi, saygı, şefkat ve merhamet gibi duyguları gelir. İnsan ancak bu yüce duygular sayesinde mutlu olabilir. Bizlere düşen yüce Allah’ın emrettiği, Peygamberimizin  yaşayarak gösterdiği şekilde hareket ederek, yaşlılarımıza saygı ve hürmet etmelidirler. “İyilik yapan iyilik bulur.” “Seven sevgi görür.” “Saygılı olan saygıyla karşılanır.” “Bugün bana yarın sana; etme bulma dünyası ” gibi atalarımız bu gerçeği bu sözleriyle özetlemişlerdir.

Allah’ü Teala çocuklarımızı sevmeyi,  şefkat ve merhamet etmeyi ve en iyi şekilde eğitmeyi emretmiştir. Çünkü çocuklarını eğitmeyen güzel ahlak değerleriyle yetiştirmeyen toplumların geleceğinden umudu olamaz Küçükler sevgiyi ve saygıyı büyüklerinden öğrenirler. Bizler de çocuklarımıza ve gençlerimize örnek olmalıyız.

Allah’ü Teala “Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi ve ana-babaya iyi davranmanıza kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.”    (İsra, 17/23) buyurmaktadır.

İslam dini büyüklerimize saygı göstermemizi ve onlara her konuda öncelik vermemizi emreder. Saygı göstermemiz gerekenlerin başında önce anne ve babamız gelmektedir Ayeti kerimeden de anlaşılacağı gibi anne ve babamızın yanımızda yaşlanmaları halinde her zamankinden daha fazla dikkat etmemiz emredilmiştir. Onlara tatlı ve güzel söz söylememiz gerekir. Milletimizin örf ve âdetinde büyüklere saygı, küçüklere merhamet vardır.

Peygamberimizde “Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir” (Tirmizî, Birr, 15; Ebû Dâvûd, Edeb, 66). Buyurmaktadır. Hadis-i şerif, küçüğe sevgi, büyüğe saygı göstermenin, Müslümanların temel ahlaki özelliği olduğunu ortaya koymaktadır. Bir toplumun bekasında, sevgi ve saygı hayati önem taşıyan iki temel esastır.

Bir gün Ashab  Peygamberimizin yanında oturuyorlardı. O sırada yaşlı bir kişinin yaklaştığı görüldü, anlaşılan Hz. Peygamber´le görüşmek istiyordu. Sahabeler yaşlı kişiye yer açmakta biraz yavaş davranınca sevgili Peygamberimiz(s.a.v.) şöyle buyurdular: “Küçüklerimizi sevmeyen, büyüklerimizi saymayan bizden değildir”. Buyurdu. Bir başka hadislerinde de; Bir genç, yaşından dolayı bir kimseye saygı gösterirse Allah (c.c.) da yaşlanınca kendisine saygı gösterecek kişiler takdir eder”.(Tirmizi Kitabul-Birr-2023.) ve “Merhamet etmeyene merhamet edilmez, buyurmuştur!”. (Müslim, Fedâil, 66) buyurmaktdır. Dinimizin emri olan büyüklere saygıyı, küçüklere merhamet etmeyi başta biz anne babalar olarak çocuklarımıza öğretmeliyiz. Merhamet etmeyene merhamet olunmaz prensibini gençlerimize anlatmalıyız.

Sevgi ve saygı, büyüklerle küçükler arasındaki uçurumu yok eden, muhabbet bağını kuran fevkalade bir iksirdir. Büyükler küçüklere sevgide, küçükler de büyüklere saygıda kusur etmemeli. Dinimiz, insanların birbiriyle görüşüp konuşmalarına, toplum halinde yaşamalarına büyük bir önem vermiştir. İnsanların birbirleriyle geçinmelerinde samimiyet, tevazu, sadelik, zorlanmama, karşılıklı yardım, nezaket, saygı, sevgi ve hayırseverlik bir esastır. Bu özellikten yoksun olan bir toplumda sıkıntılar baş gösterir, kin ve düşmanlıklar görülür. O halde insanlar birbirlerini sevmeli ve saymalı, gençler yaşlılara, bilmeyenler bilginlere ve bildiğini paylaşıp öğretenlere, çocuklar anne-babalarına, öğrenciler öğretmenlerine saygı göstermelidir.(1)

Geçen hafta kapının önünde oynayan on kadar çocuğa : “Gidin kendi evinizin önünde oynayın bak hastam var” dediğimde çocuklardan biri “biz burada oynayacağız senin mi bura hem de duvarınıza tepeceğiz” diye cevap verdi. “Neden” diye sorduğumda Çocuk: “Babam kızıyo; git başkasının kapısının önünde oyna” diyor dediğinde; artık değer yargılarının değiştiğini insanların bencilleştiğini görüyoruz. Aklıma Malik bin Dinar hazretleri geliyor, susuyorum. Nereye gidiyoruz diye düşünmeden edemiyorum. Bir öğrencinin küfrü kulaklarımda çınlıyor. Hani saygı…. Hani sevgi..

Aklımda delice sorular…

Ne zaman bu kadar bencil, saygısız ve birbirimizi düşünmez olduk. Sıra bekliyorum …  Sıra ha geldi gelecek… Otuzlu yaşlarda bir genç durdu önüme … Ses etmedim sıra geldi. Sıra bende dedim yok bende … deyince Allah var yukarıda hesaplaşırız bir gün deyince .. Hak diyor deyip arkaya geçti.. Biraz önce de var hem de bir çok kişinin… Ne oldu ki bize…

Neyse sizi fazla dertlendirmeyeyim. Çözüm:Peygamberi haytaımıza davet etmek, çözüm Kur’an ı anlamak. Mevlid kandiliniz mübarek olsun.

 

“İman etmedikçe Cennete, bir birinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız.”

 

 

1-Mehmet AKİS (Alıntı)950 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURBAN - 08/08/2019
Gene bir kurban bayramı arefesindeyiz.ve gene bir çok yerde özellikle sosyal medyada zihin bulandırıcı bir çok fikirler yazılar dolaşmakta.........
Hicri Yılbaşı - 24/10/2014
Hicri Yılbaşı
Mutlu olmak - 15/07/2014
Mutlu Olmak Olaylara Bakışınızla alakalıdır.
Orucun Başını Dik Tutun - 02/07/2014
Orucun Başını Dik Tutun
GELENEK - 03/03/2014
DAHADA İYİSİ OLSUN İNŞALLAH.
Kutlu Doğum Haftası - 09/04/2013
Kutlu Doğum
Gıli Gıli - 02/12/2012
Gıligıli
Hicri Yılbaşı - 12/11/2012
Muharrem Ayı
Bayram - 24/08/2012
Kurban ve Ramazan
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret237741
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Saat
Takvim
Hava Durumu
İL İL TÜRKİYE
GAZETELER
BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

SİTEMİZDE AYLIK REKLAM ÜCRETİ 10TL.YILLIK 100TL'DİR. REKLAM VERMEK İÇİN LÜTFEN BİZİMLE İRTİBATA GEÇİNİZ.